iránský chlapec co nese náruč chleba na fotografii... |
Vůbec to není v Íránu tak zlé, jak by se zdálo podle zařazení země do "Říše Zla" Ten iránský chlapec co nese náruč chleba na fotografii - má na tričku napsáno : Spiderman
Pokračování ze stránek SkalWebSite:
* Čaj je vůbec velmi důležitá záležitost v životě Íránců. Pijí ho neustále, usrkávají přes kostku cukru v ústech. Je to společenská záležitost, dostali jsme mnoho pozvání na čaj od lidí, s kterými jsme prohodili pár slov. Čaj se pije v Íránu asi od 17. století. Jsou zde čajovny, kde se pije čaj či kafe a kouří vodní dýmky. Některé jsou vyhrazeny pouze mužům, někde mají ženy vymezené prostory, ale naštěstí existují i oboupohlavní.. Pouze vodní dýmka je povolená jen mužům..
Hlavním jídlem je často kebab, může být z mletého jehněčího, kuřecích kousků a podobně Grilují ho a podávají s rýží a grilovanými rajčaty. Rýže je servírována zdobená šafránovou rýží a sušeným rybízem a kouskem másla. Většinou se dostane obrovská hromada a je opravdu výborná (ne jako ty slepence, co nám podávali ve školních jídelnách).
My jsme vyzkoušeli značné množství íránských jídel během naší návštěvy u Mahsy v Esfahánu. Mezi nejznámnější patří ghorme sabzi (zelenohnědá omáčka s masem, fazolemi, zeleninou), pečená rýže s kuřecími kousky, plněná pečená rajčata , papriky, lilek, plněné vinné listy. Perskou klasikou je pak fesenjun, což je maso s omáčkou z ořechů a šťávy z granátových jablek. Zajímavou specialitou z okolí Kaspického moře je mirza ghasemi(lilek, dýně, česnek, rajčata a vejce. Vše servírováno s rýží a všudypřítomným jogurtem.
Lahůdkou mezi lahůdkami je prý vařená ovčí hlava a z té především jazyk, mozeček a oči, dále též pak ovčí nožky...nic z toho jsme neochutnávali, vyprávěla nám o tom Mahsa a chtěla koupit jednu hlavu v konzervě, naštěstí se na to zapomnělo.
Jako dezert je často ovoce všech druhů. Našem nejoblíbenějším sladkým pečivem se s přehledem staly koláčky plněné ořechovou náplní, které pečou u Kaspického moře v oblasti Gilan. Dále mají spousty koláčků z lineckého těsta, listového s různými náplněmi. A samozřejmě je k mání baklava apod.
Kromě čaje pijou často slaný jogurtový nápoj s bylinkami, coca colu (tu si navzdory embargu stále pod tímto brandem lahvují v Mashadu), fantu, popř. jejich íránské Zam Zam variace. Na každém rohu nabízejí vynikající džusy lisované z ovoce, my si dávali hlavně mrkvový a melounový. Alkohol je zde zakázán, ale najdou se tu různé samohonky, domácí vína – ale jen v přísném utajení. Populární jsou neakoholická piva s nejrůznějšími příchutěmi - chutnají spíš jako limonády.
Zdroj: T.M.blogspot.com