Zakynthos - tam pojedete, až na internetu publikováním zbohatnete |
Co dáš na internet, dáváš volně k dispozici. Nechceš, strč si to do šuplíku. Internet má být svobodný a dostupný pro všechny. Stejně jako třeba máme supermarkety plné kvalitních potravin za rozumnou cenu, on si to trh přebral....
Že většina toho co je vidět na Internetu je stokrát recyklovaný "obsah", junk food pro masového spotřebitele který ve skutečnosti o nic kvalitního nestojí je asi zřejmá pravda. Nicméně smyslem rozumné ochrany autorských práv není záruka kvality, ale záruka stejných práv pro všechny: ne jen pro ty bezskurpulózní. To aby se při kácení lesa nelítalo moc třísek.
A v čem budou nejlepší "ti vítězní"? Inu, v tvorbě ne, ale mashupování. Stejně jako na trhu potravin nevítězí aní výrobci, ani spotřebitelé, ale ty supermarkety co to chutně míchají.
Asi jsem staromódní, ale myslím si že je správné si vážit a rozumně chránit (podporovat) tvůrce - bez ohledu na jejich kvality. Nejde o to aby se uživili psaním na volné noze, ale aby se z nich, a jejich díla, nestal substrát k těžbě, zadarmo a bez odkazu. Je to otázka lidské důstojnosti, ne uspokojení konzumenta. Oni ti kvalitou nejlepší stávají na ramenech té průměrné a lehce nadprůměrné masy.
A co k tomu říci? Jak praví čínská kletba: přeji ti abys žil v zajímavých časech.
Jaké je právo člověka disponovat v rozumné míře plody své práce - bez ohledu na "kvalitu" těchto plodů?
Zákony kolem autorského práva jsou totiž naopak postaveny na představě, že je právo autora na rozhodování o dílu absolutní. Jinými slovy když se rozhodne dílo nevydat (případně vydat jen jednou), tak je to jeho neoddiskutovatelné právo a neexistuje zkrátka žádný právní nárok na to, aby se dalo dostat k rozebranému dílu.
Plody vaší práce pozor na špačky! |
Samozřejmě se do autorského práva dostaly i problematické věci, typicky lze brát za přehnanou dobu ochrany po smrti tvůrce, zajímavým zdrojem sporů jsou různé úpravy díla či kolektivní díla atd - určitě je prostor k "čistce" v mnoha ohledech. Ale prostě neberu argument, že o autory vůbec nejde - je to přesně naopak a pokud se autor nerozhodne práva k nakládání s dílem někomu předat, tak mu je zkrátka nikdo nevezme.
Realita je taková, že dnešní autorské zákony platí pro ty, kdo mají peníze na právníky a tím myslím jak prokázání porušení, tak prokázání neporušení. Pro všechny rozhodně neplatí, takže reforma je nutná.
Poznámka: Zpracováno z internetové diskuze napříč RSS zdroje.