Původní obrázek je z Íránu - Abyaneh pořízen 2008 (zvětšete si) |
Tým vědců z Torontské univerzity a Hebrejské univerzity identifikoval mikroskopické zbytky zuhelnatělých kostí a spáleného dřeva v sedimentech z jeskyně Wonderwerk. Našly se vedle zvířecích kostí a kamenných nástrojů ve vrstvě, která je stará asi 1 milion let. Spálený materiál se nachází asi 30 metrů daleko od vchodu do jeskyně a ani jeho struktura neodpovídá tomu, že by vznikl při požáru nebo jej do jeskyně zanesl vítr či voda.
Nejlepším vysvětlením je podle vědců to, že oheň přinesli do jeskyně lidé Homo erectus. Některé další nálezy z jeskyně Wonderwerk naznačují, že jej používali k přípravě jídla. Tomu by odpovídala i jejich anatomie. Homo erectus měl relativně malé stoličky, které se víc hodily ke zpracování vařené než syrové stravy.
Zdroj: rozhlas.cz/leonardo/
Podle wikipedie: en.wikipedia.org/wiki/Homo_erectus Použití ohně
Místa v Evropě a Asii naznačují, ovládnutí ohně H. erectus, někteří datují před 1,5 miliony lety. Prezentace na paleoantropologie společnosti výročním zasedání v kanadském Montrealu v březnu 2004 uvedl, že existují důkazy o řízené požáry v vykopávek v severním Izraeli z asi 690.000 až 790.000 rok dříve. Místě nazvaný Terra Amata , který se nachází na francouzské Riviéře , které leží na staré pláži , zdá se, že byl obsazený H. erectus, obsahuje nejstarší důkazy o kontrolovaném požáru, ze dne na přibližně 300.000 lety. Vykopávky z let přibližně 790.000 rok dříve v Izraeli naznačují, že H. erectus nejen ovládal oheň, ale může zapálit oheň.
I přes tyto příklady, někteří učenci i nadále tvrdí, že kontrolované použití ohně nebyl typický pro H. erectus, ale pouze z pozdějších druhů Homo, jako je H. heidelbergensis, H. neanderthalensis a H. sapiens).
Poznámka: řemesla a umění fotografie z Íránu jsou ==> zde.
i tady ==> Írán - Isfahan o cestě po této krajině s fotografiemi.
#lidé #oheň #írán