Generační změna a pokles civilizace. V Rusku si nikdo nepamatuje jaké to bylo, a je velký rozklad vnitřních struktur v Rusku. Media pod kontrolou vlády, vládne beztrestně policie. Skutečnost v Rusku je jiná, než třeba vypadá jako Medvěděv, samotní lidé tísní beznaděj.
Také proto, a Američané to ví, mají představu i informace a Obama je informován. Dobrá a nezbytná iniciativa spolupráce. Rusové jsou hrdí, radši by padli než by slabost přiznali i to, že jim vládne zastaralý aparát a poškozené staré struktury. Ale to dobře ví, kdo může rychle bohatne a pryč ven, nebo za vysoké zdi objektu s ostrahou.
Oba prezidenti se ve svých projevech vyjádřili k problematice Íránu. Ruský prezident prohlásil, že Írán nereaguje na konstruktivní návrhy ohledně svého jaderného programu a není proto vyloučeno, že OSN znovu tento problém posoudí. "Sankce samy o sobě problém neřeší, ale někdy jsou nevyhnutelné,"hovořil o tzv. inteligentních sankcích Kremlu. Obama v reakci na jeho slova uvedl, že věří, že se mezinárodní komunitě podaří uvalit silné sankce na Írán již letos na jaře. Jaderné zbraně, které íránský režim vyvíjí jsou podle něj hrozbou pro západní svět.
Ne základnám je skupina, která patologicky reaguje na všechno i to co je pozitivní. Chorobně a fanaticky poskytuje iniciativu nedůvěry ke všem a všemu.
To je heslo deviace, nikoli přispět k řešení, nalézat a podpořit to dobré. Je to samozřejmě to zlo, které škodí a je vždy o krok napřed, asi tak jako zločin, který ač trestán stále se inovuje, aktualizuje a bují...bují. Nebo ne?
Zlo prostě existuje, aťsi je vtěleno do podoby nějaké víry, nebo v jiné formě převtěleno do českých podob a zjevení na scéně demokracie. Kořen zla (i plevele) je hluboko a je třeba jej dusit, tlumit. Zlo podle křesťanského učení produkuje sám ďábel a docela by se tomu dalo věřit. Jak jinak v člověku zlo naroste? Iniciace deprivace, genetika věků a záhuba civilizace. Ano, ďábel se směje hrozivým smíchem.
Zbavme se strachu, naším
vzorem jsou tito lidé jako Obama, člověk svobodného světa. Nelže a hovoří smysluplně, vysvětluje a chápe.
Vlastní události dne 08. měsíce 04. a roku 2010 v Praze:
"Před rokem jsem hovořil v Praze o mé vizi o zastavení šíření jaderných zbraní a o svém snu o světě bez jaderních zbraní. Je to dlouhodobý proces, který možná nebude dokončen ani během mého života. Věřím ale, že sledování tohoto cíle nás posune za mentalitu studené války, posílí globální režim nešíření jaderných zbraní a učiní USA i svět bezpečnější," uvedl po podpisu smlouvy Obama.Obě země musely udělat ústupky. Rusko povolilo v případě amerického štítu, USA zase při počítání jaderných hlavic. Washington i Moskva si tak nyní podle expertů mohou více věřit. Světu přitom dokázaly, že je možné se dohodnout a spolupracovat. Ruští experti na jaderné odzbrojení soudí, že pražská smlouva je důležitá v prvé řadě pro zlepšení strategické stability ve světě. I když sama smlouva podle pozorovatelů v podstatě nic zásadního neřeší. V Moskvě jsou slyšet hlasy, že dohoda je zbytečná, protože by se stejně obě země musely zbavit zastaralých jaderných zbraní.
Američané chtějí zabránit tomu, aby jaderné zbraně, byť staré, získala třetí země či teroristické skupiny. Jde jim o bezpečnou likvidaci starého ruského nukleárního skladu. Rychleji zmizí atomové ponorky a rakety, které by byly namířeny proti USA. Bez amerických peněz by to trvalo déle, údržba starého systému je rovněž nákladná. na likvidaci starého jaderného arzenálu se dá i vydělat. Za uplynulých deset let Spojené státy na program bezpečnosti ruského jaderného arzenálu vyčlenily jeden a půl miliardy dolarů, především na výpočetní techniku, kontejnery a vagóny. Likvidace ruských jaderných zbraní je pro americké firmy lukrativní.
Česká republika je blízkým spojencem a přítelem USA. Podpisu smlouvy ve Španělském sále přihlížely špičky americké i ruské diplomacie a také vrcholní představitelé české politiky, například premiér, šéfové obou komor Parlamentu či předsedové hlavních politických stran. Na Pražský hrad se sjelo také zhruba 650 novinářů z celého světa.
Smlouva má tři části - samotný text smlouvy, protokol obsahující dodatečná práva a povinnosti, které se vztahují k podmínkám smlouvy, a technické dodatky k protokolu. Všechny tři části budou právně závazné. Smlouvu musí ratifikovat americký Senát a ruská Státní duma. Obě strany se v ní zavazují, že podstatně sníží počty svých strategických zbraní na 1550 hlavic a 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní na každé straně, a to do sedmi let od data, kdy smlouva vstoupí v platnost.
Pražskou smlouvu ruští experti hodnotí jako vyvážený kompromis. Za pozitivní považují už to, že se vůbec Spojené státy a Rusko dohodly. Za cennější než redukci zbraní přitom ale někteří považují hlavně změnu pohledu na rusko-americké vztahy, s níž přišel americký prezident Barack Obama. Experti v Moskvě se shodují, že jde sice z pohledu obou zemí o důležitý dokument, nicméně ho nepřeceňují. Moderní zbraně zůstanou, staré a dnes už méně použitelné budou likvidovány. Doba platnosti smlouvy bude deset let, pokud ji mezitím nevystřídá jiná následná smlouva. Strany se mohou dohodnout na prodloužení smlouvy na dobu maximálně pěti let.
Poznámka skupinové diskuze:
Rozklad je větší v Rusku než Americe. Otázka je, zda Rusko změní svoje chování vůči západu. Rusko je hrozbou pro západ, my jsme se změnili vůči Rusku, ale musíme doufat, že i postoj Ruska se změní. Věřit se jim nedá a generálové v Rusku vyhrožují stále silou a rádi občas pohrozí malému Česku.
Rusové vyvíjí rakety a co se dá, řeší silou. Pochopí podanou ruku amerického presidenta Baracka Obamy?