Skalní stěny, masivy, okna, převisy, kaňony vymleté vodou a opracované |
Poušť Vadi Rum |
Oblast Vádí Ram byla poprvé zmíněna v Ptolemaiově Geographii jako Aramaua a prý je jako Ad zmíněna i v Koránu. Kolem 8. století př. n. l. se tu zabydleli kočovníci a ve 4. století př. n. l. se zde usadili Nabatejci, kteří také vytvořili některé ze místních skalních maleb.
Pískovcové masívy byly během tisíciletí erodovány ve skalní věže a bizarní kopce tyčící se z hor písku, v němž se celá oblast topí. Paradoxně je ale písek jen erodovanou součástí oněch skal, která zaplnila propadliny mezi horami u jižního cípu džebel Ram, kde ze skály vyvěrá pramen, pojmenovaný Lawrencův. V této oblasti se totiž v průběhu a po 1. světové válce pohyboval britský plukovník Thomas Edward Lawrence, jenž dost ovlivnil zdejší dějiny a historii formování Sýrie a Jordánska. Jeho osudy byly ztvárněny ve známém filmu „Lawrence z Arábie“, kde hlavní role připadla Peteru O'Toolovi.
Slovem wádí označují Arabové vyschlá řečiště, která se naplňují vodou jen po zimních a jarních deštích. Rum je jejich typickou ukázkou, jeho prostředí je však přesto výjimečné.
Z písku rozdusaného kopyty velbloudů a rozježděného koly džípů se náhle zvedají úžasné skalní stěny, masivy, okna, převisy, kaňony vymleté vodou a opracované působením miliony let trvajících geologických procesů. Zatímco dna roklí leží v úrovni kolem 900 m n.m., okolní stěny a stolové hory se tyčí až do výšek téměř dvojnásobných. Co fascinuje kromě tvarů a výšky nejvíc, je jejich neskutečná barevnost.
Nejrozmanitější odstíny oranžové, růžové, hnědé, červené, žluté a béžové jsou způsobeny přítomností různých minerálů a stopových prvků v hornině.
Fotografie prohlížejte ve zvětšení klikem do obrázku, celkem je foto přes 200 tak se těšte postupně na další zde na stránce NINIVEWEBSITE.
Zdroj: fotodatabáze autora, z cestování, youtube.com