Irsko |
Newgrange v Irsku
Stavba, která stojí tisíce let a můžeme ji obdivovat i dnes.
Postavena byla asi 3 200 let př. n. l. Je o 600 let starší než egyptské pyramidy a o tisíc let starší než slavné Stonehenge. V Česku se z té doby nachází maximálně keramika a ozdoby.
Na první pohled připomíná veliký útvar bochník o průměru 76 metrů, který zpola kouká ze země. Má podezdívku z šedobílého kamene a vršek porostlý travou.
Stovky let byl tento velký útvar schovaný pod terénem, až jej objevili v 17. století místní obyvatelé, kteří hledali vhodný stavební kámen. Napoprvé si ale mysleli, že je to jeskyně. Celý Newgrange vykopal až archeolog Michal J. O´Kelly mezi roky 1962 a 1975.
Nachází se blízko Dublinu, na břehu řeky Boyne.
V roce 1962 započal archeologický výzkum. Vědci nalezli v kamenných korytech hrobky. Vedle lidských kostí zde byly také pozůstatky šperků a kultovních předmětů.
Třiačtyřicet vertikálních kamenných kvádrů nesoucích desky tvoří dvacet metrů dlouhou, úzkou chodbu, vedoucí do hloubky pahorku a zakončenou třemi komorami. Do kamenů jsou vyryty podivné znaky: hadovité a klikaté čáry, dvojité spirály a geometrické symboly. Kvádry prehistorické budovy jsou pevně spojeny. Odvodňovací žlaby se starají o suchost a konstantní teplotu v nitru, to proto, aby zde stavitelé své předky zanechali nedotčené po celá tisíciletí.
Do Newgrange jede přímé spojení z místa, kde je Dublin Tourism Centre na Suffolk Street. Jízda potom trvá cca. 45min - 1 hod. podle dopravní situace v centru.
Návštěvu určitě doporučuji, zejména stojí za to si koupit lístek a jít s průvodcem dovnitř Newgrange. O Newgrange ví celý svět, Irove z něho udělali zajímavou turistickou atrakci. V návštěvnickém centru se i laik poutavou formou dozví mnohé o historii a důležitosti mista. Pokud vas Newgrange zaujme a máte čas, doporučuji výlet do Armagh (severni Irsko), je tam podobné "návštěvnické centrum", Navan Fort, věnované jinému pohanskému objektu (doba železná).
Více fotografií na MemoryWebSite zde...