- viz text |
Stojí za zmínku si připomenout i oblíbenou zábavu jinde než se věnovat balastu na českém
internetu. Obrázky připomenou tragedii, která se odehrála a je jí věnována tato připomínka.
Andalusie (Španělsko) Corrida de Toros - býčí zápasy
Při corridé de toros, zabíjejí obyčejně tři matadoři šest býků. Každý matador zabíjí dva. Býci musí být podle zákona čtyři až pět let staří, nesmí mít žádné tělesné defekty a musí být vyzbrojeni dobrými rohy s ostrými špičkami. Před zápasem je prohlíží městský zvěrolékař. Veterinář je povinen odmítnout každého býka, jež není dost starý, není dobře vyzbrojen.nebo má nějakou tělesnou vadu. Nesmí být například chromý.
Mužům, jejichž úkolem je býky zabít, se říká matadoři. Kterého ze šesti býků má kdo zabít, určuje los. Každý matador, neboli zabíječ, má družinu, jíž se říká cuadrilla a jež se sestává z pěti až šesti mužů, které platí matador a kteří pracují podle jeho příkazů. Tři z nich nejsou na koni a pomáhají matadorovi s pláštěnkami, zabodávají do býka na jeho rozkaz devadesáticentimetrové dřevěné hůlky s harpunovitými hroty, takzvané banderillas. a říká se jim peones nebo banderilleros. Dalším dvěma, kteří se v aréně objevují na koních, se říká pikadoři.
Toreador, se ve Španělsku neříká nikomu. To je zastaralý název, jímž se kdysi označovali příslušníci šlechty, kteří v dobách, kdy ještě nebyly profesionální býčí zápasy, zabíjeli ze sportu býky a koně. Každému, kdo zabíjí býky za peníze, ať už jako matador, banderillero nebo pikador se říká torero. Člověku, který je zabijí z koně oštěpem a používá při tom cvičených čistokrevných koní, se říká rejoneador nebo caballero en plaza. Býčím zápasům se španělsky říká corrida de toros neboli běh býků. Aréně se říká plaza de toros.
Ernest Hemigway: Smrt odpoledne
Hlavním a jediným námětem Smrti odpoledne jsou býčí zápasy a vše kolem nich. Hemingway vždy rád a často cestoval a ve Španělsku strávil dlouhou dobu a rád se do něj často vracel. Našel zde mnoho přátel jak mezi spisovateli a umělci (např. Pablo Piccasso aj.), tak i mezi nejlepšími toreadory a dalšími rodilými Španěly.
Hemingway byl býčími zápasy, corridou, fascinován od první chvíle.
- viz text článku |
Hemingway se zúčastnil více než 1 500 býčích zápasů. Vše v knize však směřuje především k tomu, aby čtenář byl přesvědčen o tom, že býčí zápasy nejsou jen bezduchým zabíjením a sadistickou hrou, při níž jde pouze o zabíjení zvířat. Snaží se corridu představit jako tradiční rituál, lidovou slavnost a velkolepou alegorii světa.
Dílo: Sbohem armádo - Ernest Hemingway
Fiesta - Ernest Hemingway
Komu zvoní hrana - Ernest Hemingway
Mít a nemít - Ernest Hemingway
Stařec a moře - Ernest Hemingway
Zelené pahorky africké a další ... novely a povídky
Jak žil, tak zemřel... tragicky jako většina lidí vymykajících se stádnímu životu a vyhledávajících
dobrodružství a nebezpečí.
V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se), nezanechal po sobě žádný vysvětlující dopis, jeho smrt bývá také vysvětlována jako nehoda při čištění hlavně. Pro sebevraždu hovoří především tyto argumenty:
- Byl velmi zkušený lovec a je u něj taková to nehoda nepravděpodobná, ne však nemožná.
- Trpěl depresemi.
- Jeho přátelé se shodli na pravděpodobnosti sebevraždy.
Hemingway vyhledával nebezpečí, měl zálibu v nebezpečných sportech (býčí zápasy) a v lovu.
Ve svých povídkách hledal pravdu o člověku v mezní situaci, proto své hrdiny stavěl do nebezpečí, kde pak prokazovali čest a odvahu. Styl jeho psaní je samozřejmě přizpůsoben této literatuře: je úsečný, zbavený všeho nadbytečného, jeho díla nemají žádné citové zabarvení.
Počítá s podtextem. Většina jeho děl byla inspirována osobními zážitky.
Postavy jeho děl jsou často muži, kteří vedou nebezpečný způsob života (vojáci, rybáři, lovci, toreadoři).
Motto: Neptej se komu zvoní hrana,... zvoní tobě.