Prohlédněte ve zvětšení - více obrázků následuje... |
Mezitím se v úpatí pohoří Sierra Nevada u řeky American River zrodil sen o Zlatém státu – Golden State. Tesař z Pensylvánie James Marshall zde v lednu 1848 při běžné údržbě malé vodní pily objevil zlaté valouny. Zprávy o nálezech byly tak fantastické, že jim zpočátku nikdo nevěřil. Šílenství začalo, až když vykutálený trhovec Sam Brannan běžel ulicemi San Franciska s lahví zlatého prachu a řval: „zlato, zlato u Americké řeky“.Brannan předtím ve městě a okolí skoupil lopaty, pánve a sekyry a pak je prodával s tisícinásobnými zisky. Muž, který nevytěžil jedinou unci zlata, se později stal nejbohatším mužem Kalifornie. „Štěstí leží na zemi a je ho tolik jako bláta na ulicích,“ psal The New York Tribune.
Noviny měly pravdu, neboť zlato leželo volně v potocích a říčkách nebo jen nehluboko pod povrchem. Zpočátku stačilo jen nepatrné úsilí a lidé se koupali v bohatství. Na to ovšem Amerika jen čekala. Zlatá horečka zachvátila zemi. Desítky tisíc lidí zamířily do Kalifornie po nově ustavené Oregonské stezce a na lodích přes Panamskou šíji. Za nimi kráčela železnice a průmysl.
V horách mezitím rostly nové osady, které ovšem vedle horníků potřebovaly i kuchaře, hospodské, prostitutky, dopravce a řemeslníky. Krejčí Levi Strauss například zpevnil kapsy pracovních kalhot kovovými cvočky, aby se netrhaly pod vahou horniny. Tahle drobná inovace změnila vývoj americké i světové módy a udělala ze Strausse boháče.
Podobných šťastlivců byly desítky, stovky. Měli jedno společné – vydělávali důvtipem, nikoli lopatou. Příliv dobrodruhů i obyčejných lidí na západ neustal ani po vyčerpání zlatých zásob. Po kalifornském zlatu přišlo nevadské stříbro. Pak nálezy v Kolorádu a s koncem století úžasné objevy daleko na severu na řece Yukon. Každý chtěl být u toho. „Díky kalifornskému snu o zlaté příležitosti se Amerika ocitla v plném pohybu. Díky tomu je v Kalifornii Hollywood nebo třeba Silicon Valley (Křemíkové údolí),“