Role, jež mají manažeři v týmu, určují jejich schopnosti?Kapitán (
šéf): Svému poslání je cele oddaný. Má vizi, musí dovést loď do bezpečného přístavu a připravit ji na další plavbu. Povzbuzuje "posádku", nutí ji k práci, kterou ale dokáže vysvětlit a motivovat podřízené tak, aby jeho představy následovali. Důležité je, aby byl "kapitán" akceptován nejen pro své odborné kompetence, ale i jako osobnost. .
Komunikátor: Protože "kapitán" je často velmi cílevědomá osobnost, potřebuje v týmu protiváhu v podobě "komunikátora". Tento typ je schopen naslouchat potřebám, stížnostem, kritice. A dokáže je dále rozvíjet. Jde o jakousi "dobrou duši" posádky, která nemá sklony vysunovat se příliš dopředu. Jeho silou je pozorování a slaďování.
Specialista: Zná a akceptuje konečný cíl, věnuje se však dílčím úkolům, které nemají jasné přiřazení, takže je schopný "přemosťovat" případné výpadky jiných. Neocenitelné jsou jeho odborné znalosti, kterými posouvá výkon týmu dopředu, respektive koriguje chyby jiných.
Technik: Člověk, který se dobře vyzná v podrobnostech. Je schopný zpracovávat operativní úkoly a nemá nic proti tomu, když "přihrává" částečná řešení druhým. Jeho největším přínosem pro celek je schopnost rozpoznat nedotažené části projektu.
10 rad, jak nejlépe sestavit tým :Vedoucí týmu (kapitán) si vybere pouze takové lidi, kteří jsou jeho kopií. V týmu pak mají spolupracovat typy, které chtějí podobně jako šéf mluvit do vedení i ve strategických otázkách, takže se podstatně zvyšuje potenciál střetu.
Cíl týmu nebyl dostatečně
jasně definován a komunikován tak, aby cílům porozuměl bezvýhradně každý jeho člen. Takové týmy jsou vytvořeny obvykle ad hoc podle zásady "Nějak začneme, nějak se to vyvrbí".
- 3. Nepodceňovat starší členy
Tým není dostatečně "pestrý". Lepší výsledky dávají zpravidla smíšené týmy. Nejen ve smyslu přítomnosti obou pohlaví, ale také ve věkové struktuře. Trend, spoléhání se téměř výhradně na mladé může vést k přílišné soutěživosti a k objevování mnohokrát objeveného.
Zkušenosti mají velkou cenu a starší členové týmu do něj vnášejí větší klid. V některých případech je dobré přijmout do týmu i externisty, kteří mohou do takové skupiny vnést nerutinní možnosti řešení.
- 4. Všichni se musí "oťukat "
Vedení trvá na co nejrychlejším zahájení činnosti týmu. Skupina, jejíž příslušníci mají dospět k určitému řešení či naplnění cíle, bude pracovat lépe, když její členové dostanou příležitost ke vzájemnému "
poznání se ". Jako v případě zmíněné
námořní jachty, společného výletu či outdoorového zážitku. Zcela špatné je, pokud členové týmu mezi sebou komunikují pouze emaily nebo telefonicky.
Stanovení
společných "hodnot". Jde o zdánlivé maličkosti, jakými mohou na první pohled být třeba vztah k dochvilnosti či motivace pro účast v týmu. Postoj typu "Když nic jiného nemáš, tak i tohle je dobré" se rychle projeví v "odpadlictví".
- 6. Pozor na rozdílné kultury
Role hodnot vyniká zejména
v mezinárodních týmech, které budeme nuceni vytvářet stále častěji. Tady je zejména potřeba připomenout, že vztah k času je rozdílný v odlišných zemích a kulturách. Jiný je také vztah mezi nadřízeným a podřízeným. Existují totiž kultury, kterým je menší formálnost ve styku s nadřízenými absolutně proti mysli.
Šéf se rozhodne, že bude řešit i banální spory ve skupině. Naopak má nechat skupinu, aby své členy soudila sama, a přivlastnit si teprve
konečné slovo. Výtka - nebo naopak pochvala - ze strany ostatních členů skupiny je zpravidla daleko účinnější než ze strany šéfa. Členové týmu by si měli uvědomovat, že nepracují proto, aby byl jejich šéf spokojen, ale aby bylo dosaženo společného cíle.
- 8. Nepotlačovat individualitu
V každém týmu se časem objeví někdo, kdo se svojí individualitou vymyká průměru. Pokusy přeformovat takového člověka povedou pouze k tomu, že se zároveň utlumí také jeho kreativita. Pokud by se však takový nadměrný individualismus měl projevovat trvale rušivě, v zájmu týmu by měl být vyloučen.
Ženy jsou lepšími vůdci týmu než muži. Jsou totiž lepšími komunikátory, jsou sdílnější, nebojují tolik o moc. Narozdíl od mužů se kromě toho nestydí přiznat hranice svých možností.
- 10. Spory řešit neprodleně
Chybou je brzdit kontroverzní diskuse. Jakékoli spory nicméně musejí být ve skupině vyjasňovány co možná nejrychleji a otevřeně. Odklady nejsou na místě, jinak mohou přerůst v krizi. A řešení krizí ve vztazích je vždy komplikovanější než řešení konfliktů.
Slovo autora blogu:dal jsem to sem upravené pro
pobavení....pěkná kravina, až na bod č.3
což každý pochopí selským rozumem...tak čtěte časopis ekonom a zblbnete úplně.
Pojedete i na lodi, abyste dokázali týmovou práci?
Jestli ano, tak už teď vám hrabe. Past na manažery,pozor.!
Ten časopis jsem si koupil, jmenuje se Ekonom,číslo 10 a zamyslel jsem se nad tím, co všechno se napíše do časopisu.
Kupte si raději pěknou knihu, a čtěte ji večer před spaním. Najdete víc, než články na objednávku, každý kdo píše knihu nemůže spekulovat, bývá vytvořena ze života a zkušenosti.
Než být manažerem, tak raději trenažerem.